Profil školy História školy

História školy

Stredné odborné učilište potravinárske v Košiciach je odbornou školou s dlhoročnou viac ako 50–ročnou tradíciou v oblasti výchovy a vzdelávania pekárov, cukrárov, mlynárov a operátorov potravinárskej výroby.
     Budova školy bola postavená v roku 1893 a má bohatú históriu. Od jej postavenia až do obdobia znárodňovania po 2. svetovej vojne slúžila ako budova súkromnej firmy Franck.
     Neskôr slúžila ako budova Výchoslovenských pekární a cukrární, PR Košice.
     Naša škola vznikla 1.9.1954 ako Závodná učňovská škola, neskôr bola premenovaná na Odborné učilište Mlynov a pekární v Košiciach a postupne získavala svoje odborné predpoklady pre kvalitnú prípravu svojich absolventov na povolanie a rozširovala svoju pôsobnosť na celý východoslovenský región.
     V začiatkoch existencie školy výchovno-vzdelávací proces zabezpečovali externí učitelia, majstri odborného výcviku a vychovávatelia. Od roku 1958 sa s podporou PR Vsl. Pekární a cukrární Košice začali podmienky na výchovu a vzdelávanie zlepšovať, kolektív pedagogických pracovníkov sa stabilizoval a škola bola premenovaná na „Odborné učilište mlynov a pekární v Košiciach“.
    V prvých rokoch sa na našom učilišti pripravovali na povolanie len chlapci z celého Slovenska  v profesii pekár. V školskom roku 1966-67 boli zriadené učebné odbory zámočník a elektrikár. V školskom roku 1969-70 bol zriadený 1. ročník profesie cukrár-cukrárka. V školskom roku 1973-74 bolo na našom OU zriadené vyučovanie súvislého päťročného štúdia s maturitou. Neskôr boli na škole zriaďované ďalšie učebné odbory, resp. boli inovované existujúce.
     V roku 1980 naše učilište dostalo pomenovanie " Stredné odborné učilište potravinárske " a tiež bola zriadená  " Stredná škola pre pracujúcich s maturitou". V tom čase sa  na SOU vyučovalo v nasledovných učebných odboroch :  pekár-pekárka, cukrár-cukrárka, mlynár, elektromechanik pre stroje a zariadenia v potravinárskom priemysle, potravinárska výroba.
     Až do delimitácie v roku 1991 bolo SOU potravinárske v Košiciach súčasťou Východoslovenských pekární a cukrární, š.p. Košice. Škola si vybudovala solídnu povesť a navštevovali ju i žiaci z ostatných regiónov Slovenska.
     Delimitácia v roku 1991 znamenala prechod školy od Vsl. PaC Košice pod zriaďovateľskú pôsobnosť Ministerstva poľnohospodárstva SR a pod riadenie Agroinštitútu Nitra.
     V rokoch 1992 až 2003 prešla hlavná budova školy i budova odborných dielní rozsiahlou rekonštrukciou.
     V roku 2001 škola delimitáciou prešla pod pôsobnosť Krajského úradu v Košiciach a 1.7.2002 bola škola delimitovaná do zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.
     V súčasnosti naša škola zabezpečuje prípravu mládeže na povolanie vo všetkých potravinárskych odboroch týkajúcich sa spracovania múky.

Kontakt

• Hotelová akadémia, Južná trieda 10, Košice, pracovisko Južná trieda 48, Košice
    Južná trieda 48, 040 01 Košice
  • Tel.č. : 055/6785101